4.3/5 - (3 votes)

Wózki widłowe to urządzenia, bez których trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić pracę na stanowisku magazyniera w centrum logistycznym, dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym, hurtowni czy wielkopowierzchniowych sklepie. Urządzenia te wykorzystywane są powszechnie, jeszcze do niedawna ich operatorzy uskarżali się na nadwyrężenia ciała podczas pracy na skutek wychylania się z kabiny, zadzierania głowy do góry czy skręcania tułowia. Nowoczesne wózki widłowe mają na szczęście ergonomiczne kabiny, które sprawiają, że praca może odbywać się w bardziej komfortowych warunkach.

Czym cechują się ergonomicznie zaprojektowane kabiny wózków widłowych?

W magazynach, hurtowniach czy sklepach dochodzi do wypadków z udziałem wózków widłowych coraz rzadziej. Przyczyną większości z nich była ograniczona widoczność i niewłaściwa pozycja za kierownicą przyjmowana przez operatora. Dzisiaj producenci wózków widłowych stawiają na rozwiązania, które mają poprawić nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort pracy. W najnowszych modelach widlaków stosowane są nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym praca operatora jest wygodniejsza.

Jakie rozwiązania stosują producenci wózków widłowych w kabinach?

Kabiny nowoczesnych wózków widłowych są znacznie bardziej przestronne niż w modelach sprzed kilku czy kilkunastu lat – nad głową znajduje się na tyle dużo wolnej przestrzeni, że nawet jeśli jesteś wysoką osobą, możesz przyjąć pozycję z wygodnie ułożonymi nogami. Nie będziesz też mieć żadnych problemów zarówno z wejściem, jak i z wyjściem z kabiny – prowadzący do niej stopień w najnowszych modelach jest szeroki, a do tego zamontowany nisko. Na dachach maszyn producenci coraz częściej montują też specjalne uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z kabiny. Podłogi pokrywane są antypoślizgową wykładziną – zalety tego rozwiązania docenisz szczególnie wtedy, gdy pracujesz na zewnątrz.

Czego nie powinno zabraknąć w ergonomicznie zaprojektowanej kabinie wózka widłowego?

Operatorzy wózków widłowych bardzo często uskarżają się na bóle kręgosłupa, których przyczyną jest zarówno siedzący tryb pracy, jak i przyjmowanie za kierownicą niewłaściwej pozycji. Aby więc zwiększyć wygodę pracy i zmniejszyć lub nawet wyeliminować dolegliwości bólowe, producenci wyposażają kabiny tych maszyn w ergonomiczne fotele. Standardem są dzisiaj te, które można obrócić o sto osiemdziesiąt stopni. Pracując jako operator nowoczesnego wózka widłowego, możesz też liczyć na to, że znajdujący się w jego kabinie fotel będzie miał pełną regulację i automatycznie dostosuje się do Twojej wagi i wzrostu. To oznacza, że nie będziesz musiał rozpoczynać zmiany od jego regulacji go po poprzedniku. W celu zapewniania dobrej widoczności fotel montowany jest w kabinie stosunkowo wysoko. Jest to jednak niejedyne rozwiązanie, które zapewni Ci dobrą widoczność: coraz więcej producentów montuje w kabinach wózków widłowych panoramiczne lusterka lub miniaturowe kamerki, dzięki którym możesz dobrze widzieć całe otoczenie maszyny.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź

Exit mobile version