4.8/5 - (5 votes)

Automatyzacja postępuje dzisiaj we wszystkich branżach, a zastosowanie robotyki na magazynach jest dzisiaj już standardem. Dowiedz się, jak skorzystać z automatyzacji procesów magazynowych, a także, jakie korzyści przyniesie wykorzystanie wózków widłowych zautomatyzowanych. Sprawdź również, na jakich obiektach najlepiej spełnią swoją funkcję.

Czym są automatyczne wózki widłowe

Automatyczne wózki widłowe aktualnie nie są już jedynie nowinką, a stają się standardowym wyposażeniem nowoczesnych magazynów. Ich dynamiczny rozwój nastąpił w okresie ostatnich lat, gdy automatyzacja na każdym etapie produkcji i magazynowania zaczęła zastępować operatorów. Wózki widłowe automatyczne jeśli chodzi o zasadę działania, wykorzystuje się tak samo, jak zwykłe wózki widłowe lub ręczne paleciaki. Tak samo, jak w przypadku powyższych można z łatwością dopasować wielkość automatycznego wózka widłowego do konkretnego miejsca zastosowania. Jest to ich ogromna zaleta, gdyż sprawdzą się także w miejscach, w których jest bardzo mało przestrzeni, a praca operatorów jest utrudniona. Same wózki widłowe poruszają się samoistnie dzięki temu, że posiadają odpowiednie oprogramowanie i liczne sensory pilnujące tras przejazdu. Takie wózki same mapują pomieszczenia, a następnie poruszają się określonymi ścieżkami.

Jak eksploatuje się automatyczne wózki widłowe?

Łatwość eksploatacji automatycznych wózków widłowych to ich ogromna zaleta. Wystarczy wprowadzić odpowiednie trasy przejazdów przy pomocy dedykowanego oprogramowanie. Sterowanie wózkami i zarządzanie ich pracą jest bardzo łatwe, a w przypadku większości modeli dostępnych na rynku, wystarczy jeden lub dwa dni szkoleniowe – po takim czasie, operatorzy mogą je z powodzeniem wykorzystywać, wykonując w jednostce czasu zdecydowanie więcej pracy, niż gdyby wykonywali ją, musząc pracować prowadzonymi samodzielnie wózkami widłowymi.

Bezpieczeństwo i uniwersalność automatycznych wózków widłowych

Automatyczne wózki widłowe mają wbudowane liczne sensory i czujniki ruchu. To sprawia, że potrafią nie tylko błyskawicznie i samodzielnie tworzyć trasy przejazdów, ale też wychwytywać wszystkie przeszkody. Jeśli więc na drodze wózka widłowego stanie człowiek lub przedmiot, wózek widłowy się zatrzyma. Sensory są bardzo czułe i skuteczne – zauważą nawet niewielkie przeszkody. Ponadto czujniki bezpieczeństwa zauważą ewentualne przeszkody, które pojawiają się pomiędzy nimi a paletą. Jedną z największych zalet wózków widłowych jest jednak ich uniwersalność. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w magazynach, a także w fabrykach, jako sprzęt pomocniczy w pracach na linii produkcyjnej. Automatyczne wózki widłowe świetnie odnajdą się w ciasnych pomieszczeniach, w których nie ma wiele wolnej przestrzeni między regałami, czy maszynami – czułe sensory szybko wychwytują każdą przeszkodę, więc takie wózki manewrują o wiele efektywniej, niż operatorzy. To sprawia, że ich wykorzystanie zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa.

Gdzie sprawdzą się automatyczne wózki widłowe?

Zautomatyzowane wózki widłowe to możliwość osiągnięcia większej wydajności pracy praktycznie w magazynie lub fabryce każdego rodzaju – tam gdzie stosuje się standardowe wózki lub paleciaki, automatyzacja w tym zakresie przyniesie zyski. Najwięcej do zyskania jest w miejscach, w których występuje wysoki poziom powtarzalności procesów z zakresu transportowania towaru z miejsca na miejsce – są to sortownie lub zaopatrzenie linii produkcyjnej i transportowanie półproduktów do odpowiedniego pomieszczenia z magazynu. Teoretycznie tak wysoki poziom automatyzacji będzie najbardziej efektywny w dużych magazynach, obiektach logistycznych lub wielkich fabrykach. Biorąc pod uwagę możliwości takich wózków i ich elastyczność gwarantowaną zaawansowanym oprogramowaniem, sprawdzą się także na niewielkich obiektach. Do zalet na pewno należy też zaliczyć fakt, że aktualnie jest już to bardzo drogie rozwiązanie.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź

Exit mobile version