Wózki widłowe stanowią obowiązkowe wyposażenie składów, hal magazynowych, wielkopowierzchniowych sklepów i centrów logistycznych. Na rynku maszyny te dostępne są w różnych rodzajach, wszystkie odznaczają się prostą budową oraz tym, że są w stanie podnieść towar ważący nawet kilkanaście ton na znaczną wysokość. Ryzyko, że w trakcie wykonywania tych czynności wózek widłowy wywróci się jest praktycznie równe zeru. W dostępnych obecnie na rynku modelach producenci coraz częściej stosują innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że praca nimi jest jeszcze bardziej wydajna.
Jakie są rodzaje wózków widłowych?
Wózki widłowe można podzielić, stosując różne kryteria – jednym z tych wybieranych najczęściej jest rodzaj jednostki napędowej. Uwzględniając je, można wyróżnić wózki widłowe:
- elektryczne;
- gazowe;
- spalinowe;
- akumulatorowe.
To, jaki rodzaj silnika został zastosowany w danym modelu wózka wpływa na miejsce, w którym będzie on mógł pracować. Maszyny zasilane silnikiem spalinowym (na olej napędowy lub benzynę) mogą być użytkowane tylko na zewnątrz, pozostałe mogą pracować w zamkniętych pomieszczeniach.
Innowacyjne rozwiązania stosowane w wózkach widłowych – jakie są propozycje producentów?
Zdecydowana większość producentów wózków widłowych stawia na rozwiązania, które mają przyczynić się do zmniejszenia ilości zużywanego paliwa oraz do ograniczenia emisji spalin. Poszukują też alternatywnych paliw, zaczynają stosować silniki, które zasilane są wodorem lub bioetanolem, proponują również modele hybrydowe – są to wózki zasilane olejem napędowym bądź LPG. Przybywa też producentów stawiających na rozwiązania pozwalające odzyskiwać i ponownie wykorzystywać energię niezbędną do uruchomienia wózków. Wszystko to ma na celu zmniejszenie emisji CO2, a tym samym ochronę środowiska naturalnego.
Jakie rozwiązania stosowane przez producentów wózków widłowych poprawiają bezpieczeństwo i komfort pracy?
Stosowane w wózkach widłowych nowoczesne rozwiązania (np. baterie litowo-jonowe) służą nie tylko zmniejszeniu emisji CO2, ale poprawiają też warunki pracy operatorów. Od pewnego czasu producenci tego rodzaju maszyn montują w nich miniaturowe kamery, które umożliwiają operatorowi obserwowanie otoczenia bez konieczności wychylania się z kabiny czy nienaturalnego skręcania tułowia. W nowoczesnych wózkach w miejscu kierownicy zamontowany jest joystick i ergonomiczny fotel, który można obrócić o sto osiemdziesiąt stopni. Na wózkach umieszczane są także migające diody LED – w ostrzeganiu przed wypadkiem sprawdzają się one wyjątkowo dobrze. W sterowaniu tymi urządzeniami coraz częściej wykorzystywana jest przez producentów technologia laserowa – takie wózki są całkowicie zautomatyzowane, nie muszą być obsługiwane przez operatora, mogą bezpiecznie transportować i podnosić różne rodzaje towarów. W niektórych modelach producenci zdecydowali się na zastosowanie paneli dotykowych służących identyfikacji pracowników uprawnionych do użytkowania danego sprzętu. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą martwić się tym, że z wózka skorzysta z osoba, która nie powinna tego robić.