4.3/5 - (3 votes)

Coraz więcej osób rozważa zostanie operatorem wózka widłowego. Miejsc pracy w tym zawodzie nie brakuje, a oferowane zarobki są na naprawdę wysokim, bardzo zadowalającym poziomie. Aby jednak móc myśleć o wykonywaniu takiej pracy, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Podstawę stanowi kurs operatora wózka widłowego. Bardzo często pojawia się pytanie dotyczące tego, jak dużą kwotę należy w takim razie zainwestować, aby móc zacząć zarabiać. Zobaczmy ile kosztuje kurs na wózek widłowy.

Jaki kurs trzeba skończyć, aby zostać operatorem wózka widłowego?

Jeśli chcemy zgodnie z prawem prowadzić wózek widłowy we Wrocławiu, musimy zacząć od ukończenia kursu UDT. Takie szkolenia są zawsze prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę i pozwalają na zdobycie zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Jeśli chodzi o kursy na wózki jezdniowe podnośnikowe, to wyróżnia się trzy kategorie kursów. Są to:

  • I WJO;
  • II WJO;
  • III WJO.

Pierwsza grupa obejmuje kursy na wózki podnośnikowe, druga wyklucza urządzenia specjalne. Trzecia jest najbardziej ograniczona.

Jak wygląda kurs na wózek widłowy?

Zanim przyjrzymy się temu, jak wygląda cennik kursu na operatora wózka widłowego, przybliżymy kwestię samego kursu. Każde szkolenie w zakresie obsługi wózków widłowych składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas kursu uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak zbudowany jest wózek widłowy, jak prawidłowo z niego korzystać, a także jakie są zasady BHP pracy z wózkiem widłowym. Na części praktycznej każdy uczestnik uczy się, jak manewrować wózkiem.

Czy kurs na wózek widłowy jest długi?

Czas trwania kursu na operatora wózka widłowego reguluje bardzo dokładnie Urząd Dozoru Technicznego. Wszystkie wymagania zawarto w Programie nr 2/2007/OUTB. Dokument ten jasno wskazuje, że Program Główny obejmuje trzydzieści pięć godzin, zaś Program Uzupełniający cztery godziny. Na część teoretyczną w przypadku Programu Głównego przypada dwadzieścia pięć godzin, zaś na część praktyczną część.

Ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy?

Szukając odpowiedzi na pytanie ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy, należy pamiętać, że cena kursu jest zawsze uzależniona od szeregu czynników. Wpływa na nią między innymi lokalizacja ośrodka szkoleniowego, a także wielkość grupy. Zdarza się, że w niektórych placówkach cena kursu na wózek widłowy jest nieco wyższa, ale obejmuje również usługi dodatkowe, na przykład badania psychotechniczne oraz lekarskie. W przypadku kursu kategorii I WJO należy liczyć się z ceną wynoszącą minimum tysiąc złotych. Zdarza się, że kurs jest jednak droższy. Warto jednak pamiętać, że obecnie kursy na wózki widłowe są finansowe z funduszy europejskich. W takich przypadku można liczyć na zwrot nawet osiemdziesięciu procent poniesionych kosztów.

Wózki widłowe używane we Wrocławiu, jak i modele całkiem nowe mogą być prowadzone wyłącznie przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Ukończenie odpowiedniego kursu to pierwszy krok do pracy w charakterze operatora wózka widłowego. Warto pamiętać, że zainwestowane pieniądze naprawdę szybko się zwrócą ponieważ zarobki w tej branży są naprawdę wysokie.

Udostępnij.

Zostaw odpowiedź

Exit mobile version