W zarządzaniu gospodarką magazynową chodzi często o przyśpieszenie procesu załadunku palet na naczepy. Większość kierowców naturalnie nie lubi czekać i woli wszystkie czynności wykonać możliwie najszybciej. Rozkładanie palet wózkiem widłowym na naczepie rządzi się kilkoma ścisłymi zasadami, które warto opanować i udoskonalać w codziennej praktyce zawodowej. Co warto wiedzieć o rozkładaniu palet na naczepach? Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości? Czy to naprawdę trudne zadanie i wymagające specyficznych kwalifikacji? O czym powinien pamiętać operator? Poniżej poznasz kilka wskazówek na wskazane zagadnienia.
Jak optymalnie rozłożyć palety na naczepie – praktyka techniczna
Maksymalizacja przestrzeni załadunkowej to jedno z najważniejszych zadań dla operatora wózka widłowego. Im lepsza optymalizacja przestrzeni załadunkowej, tym większe zyski dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Większość przedsiębiorstw posługuje się standaryzowanymi paletami, także pod kątem rozmiarów, jakości, łatwości serwisowania i ustawiania towarów. Dzięki temu można jeszcze przed przyjazdem kierowcy mniej więcej ocenić skalę załadunku i właściwie rozłożyć palety, żeby wózek widłowy płynnie poruszał się w kanale komunikacyjnym. Rozkładanie palet wózkiem widłowym na naczepie wymaga precyzyjnego zabezpieczenia przed drganiami i przypadkowym zerwaniem. W tym celu stosuje się odpowiednie pasy ściągające lub wytrzymałe taśmy. Przyda się sprawdzenie taśm przed zastosowaniem, bo z czasem po prostu samoczynnie pękają. Poważny problem przy załadunku to kontrolowanie wagi. Przekroczenie pewnych widełek to ryzyko dużych mandatów, ale też ryzyko spowodowania wypadku. Samochód z nadmiernym ładunkiem inaczej zachowuje się na drodze, a kierowca ponosi odpowiedzialność finansową za naczepę. W sektorze spedycyjnym niewielcy przewoźnicy posługują się wynajętymi naczepami w celu realizacji bieżących zamówień.
Dlaczego załadunek i rozładunek to podobnie ważne sprawy?
Jak rozłożyć palety na naczepie? Najlepiej równomiernie, żeby kolejni pracownicy nie mieli problemów z dostępem do właściwych pozycji. Równomierne znaczy też proste w dalszej dystrybucji. Do załadunku i rozładunku wykorzystuje się wiele modeli wózków widłowych i urządzenia transportu bliskiego koniecznie zweryfikowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Bez tego nie ma mowy o zachowaniu maksymalnych standardów bezpieczeństwa.
Co może pomóc przy załadunku?
Nowoczesne elektryczne wózki widłowe we Wrocławiu to bardzo duża pomoc przy prawidłowym załadunku palet na naczepy, ponieważ poruszają się bardzo szybko i manewrują na wąskiej przestrzeni. Niektóre modele wózków widłowych sprawnie zmieniają pozycję kół i wykręcają na ciasnych przestrzeniach. Dla wielu firm to jednak ogromna zaleta. Standaryzacja palet i samych naczep, a także kontrola wagi to obowiązkowe, ułatwiające życie sprawy. Operatorzy muszą skoncentrować się przede wszystkim na bezpieczeństwie ładunku, więc przy załadunku pośpiech nie jest wskazany.