Praca w wózkiem widłowym wymaga zastosowania technik prawidłowej eksploatacji, a jednocześnie śledzenia wszystkich zmian w książce serwisowej. Wózki widłowe podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego, a to stawia przedsiębiorców w specyficznej sytuacji. W urządzeniu nie można wprowadzać zmian na własną rękę lub przeprowadzać zaawansowanych modyfikacji bez konsultacji z odpowiednim inspektorem technicznym. Co to jest książka rewizyjna UDT i jakie ma znaczenie przy pracy z wózkiem widłowym?
Co znajduje się w książce rewizyjnej UDT i dlaczego to takie ważne?
To urząd Dozoru Technicznego dopuszcza urządzenie do eksploatacji i sprawdza, czy zgadzają się wszystkie normy BHP. Wózek powinien działać sprawnie i dla pracownika i dla przedsiębiorcy. Kontrola to tak naprawdę wzajemna współpraca, często wpływająca na wydłużenie czasu eksploatacji mechanizmu. W książce rewizyjnej znajdują się krytyczne informacje o stanie technicznym wózka widłowego, a także faktyczna zgoda na eksploatację. Jeżeli pojawiają się jakieś problemy z wózkiem widłowym na początku sięga się właśnie po książkę rewizyjną. Nie ma jednej książki UDT dla wszystkich urządzeń użytkowanych na poziomie działalności gospodarczej, ale każdy wózek widłowy posiada taki dokument oddzielnie. Większość przedsiębiorców prowadzi przy okazji własne księgi serwisowe, notatki dotyczące wprowadzania drobnych zmian technicznych, które następnie konsultuje się z urzędem, chociażby po wystąpieniu potrzeby większego remontu. Przed dopuszczeniem do pracy wózek widłowy trzeba obowiązkowo zarejestrować, właśnie przez Urząd Dozoru Technicznego. Formularze można ściągnąć online lub zgłosić się do najbliższej placówki. Akurat procedury w tym przypadku nie są szczególnie skomplikowane. Następny krok to złożenie wniosku o przeprowadzenie badań technicznych.
Dlaczego warto skompletować dokumentację techniczną do wózka widłowego?
Przy zakupie wózka widłowego trzeba zadbać o kilka rzeczy, żeby szybko i bezproblemowo przejść kontrolę. Koniecznie zainteresuj się certyfikatem pochodzenia wózka, rzeczywistą dokumentacją techniczną, ponieważ coraz częściej przedsiębiorcy posługują się używanymi modelami, schematami układów hydraulicznego i elektrycznego. Wszystkie schematy dostarcza się we wniosku do Urzędu Dozoru Technicznego celem weryfikacji. Dostawca wózka widłowego najczęściej przekazuje taką dokumentację wraz z urządzeniem i nawet pomaga w dopełnieniu powyższych formalności. Warto wcześniej dopytać o takie szczegóły.
Dlaczego warto dobrze kontaktować się z UDT?
Kontakt z UDT daje wiele dobrego przedsiębiorcy, ponieważ w urzędzie pracuje faktycznie wielu specjalistów rozumiejących specyfikę eksploatacji dedykowanych urządzeń. To często spora pomoc przy dopasowaniu konkretnej jednostki, przy organizacji remontu i przy zachowaniu bezpieczeństwa dla pracowników. Inspektorzy zwracają uwagę na dokumentację, modyfikacje wózka widłowego, na prawidłowe procedury. Pomagają też w ich ustaleniu. Książka rewizyjna UDT to jeden z najważniejszych dokumentów technicznych umożliwiających normalną pracę z urządzeniem.